W tym poradniku dowiedzą się Państwo co należy zrobić i jak przygotować się do nagrywania filmów wideo, kursów online. Poniżej znajdą Państwo takie aspekty jak:
- Wymagania techniczne szkolenia dotyczące filmów
- Przygotowanie do nagrywania odcinków szkolenia online
- Sprzęt niezbędny do profesjonalnego nagrywania szkolenia
- Edycja i montaż wideo
- Publikacja szkolenia na portalu e-uslugiprawne.pl
Wymagania techniczne szkolenia:
- Filmy powinny być nagrywane w formacie Full HD: 1920×1080
- Kompresja filmu powinna być standardzie .mp4
- Długość 1 odcinka nie powinna być dłuższa niż 20 min.
- Minimalna liczba odcinków szkolenia to 5
- Maksymalna liczba odcinków szkolenia to 15
- Do każdego odcinka filmu powinna zostać dokonana transkrypcja (umieszczona będzie jako opis pod odcinkiem)
- Czas dostępu do szkolenia przez osobę wykupującą - będzie definiowany przez sprzedającego. Minimalny czas to 7 dni, maksymalny 60 dni.
- Dostęp do poszczególnych odcinków będzie następował w zależności od liczby tych odcinków oraz czasu dostępu (będą się one pojawiać w równych odstępach)
Przygotowanie do nagrywania odcinków szkolenia online
Sposób przygotowania szkolenia, zależy od osoby odpowiedzialnej za jego stworzenie. Serwis e-uslugiprawne.pl nie narzuca sztywnej formy szkolenia. Szkolenie, może zostać przygotowane w formie nagrania prezentacji przy "tablicy" - gdzie osoba szkoląca będzie graficznie ilustrować zagadnienia ze szkolenia, popularną formą jest nagranie szkolenia w formie podcastu, czyli rozmowy 2 osób.
Proponujemy, aby przed rozpoczęciem nagrywania pierwszego odcinku szkolenia - przysiąść, przemyśleć i nakreślić plan wszystkich odcinków. Ważne, aby wszystkie odcinki szkolenia były w jednym stylu. Klient zdecydowanie wyżej ocenia takie szkolenie.
Sprzęt
- Mikrofon
- Kamera lub smartfon
- Statyw
- Oświetlenie
W tej sekcji przedstawię Państwu elementy sprzętu jakie będą potrzebne do nagrania szkolenia.
Z doświaczenia wiemy, że klienci przez pryzmat jakości stworzonego filmu oceniają profesjonalizm i umiejętnośći prelegenta, osoby która przekazuje wiedzę w danym filmie. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca pracy.
Mikrofon
Zacznijmy od mikrofonu - mamy do dyspozycji wiele rodzajów tego sprzętu np. mikrofony krawatowe, mikrofony dynamiczne, mikrofony pojemnościowe czy kierunkowe. Jako, że poradnik jest przygotowany dla osób początkujących - polecamy zaopatrzyć się w mikrofon krawatowy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do nagrywania filmów. Tego rodzaju sprzęt jest mały, możliwy do połączenia z różnego typu rejestratorami wideo (smartfonem, kamerą sportową, aparatem lustrzanką). Można je podzielić na dwa sektory: przewodowe i bezprzewodowe.
Koszt rozpoczyna się od 60 złotych. Są wygodne i cały czas zbierają naszą mowę.
Kamera lub smartfon
Jako, że szkolenia prowadzone są w formie wideo, to jednym z głównych jej elementów jest jakość nagranego materiału. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie własnego smartfona. Nowoczesne urządzenia pozwalają już na nagrywanie bardzo dobrej jakości wideo. W wielu telefonach znajduje się już cyfrowa stabilizacja obrazu oraz wiele funkcji nagrywania - włącznie z możłiwością nagrywania 4K. Dobrym wyborem jest również kamera sportowa (np. typu GoPro) lub aparat lustrzanka.
Statyw - stabilizacja wideo
Warto wybrać na początek plan na jakim będzie realizowany film. Przygotować można sobie wodę, krzesło, tablicę a następne ustawić rejestrator wideo - w odpowiednim ustawieniu kadru pomóc może dodatkowa osoba. Aby odpowiednio unieruchomić kamerę potrzebny będzie statyw. Statyw należy dobrać odpowiednio do kamery. Dla kamer sportowych telefonów czy lekkich rejstratorów wideo - wystarczy mniejszy statyw, natomiast do kamer i dużych aparatów będzie potrzebny większy i bardziej stabilny.
Oświetlenie
Jeżeli chcemy nagrywać film w gorszych warunkach oświetleniowych, niezbędne będzie dodatkowe źródło światła.
Można wyposażyć się w:
- softboxy wraz z żarówkami E27,
- lampy LED.
Od razu zaznaczę, że do nagrywania kursów online, filmików instrukatarzowych polecam lampy LED. Są one nieco droższe ale ciągle tanieją i różnica cenowa coraz bardziej się zaciera. Wszystko inne przemawia na korzyść lamp LED.
Osobnym aspektem jest umiejscowienie źródeł światła. Wszystko jest zależne od ilości punktów oświetlenia. W przypadku jednej lampy warto umieścić ją na wprost filmowanego obiektu. W przypadku dwóch lamp - umieszczamy je symetrycznie, wciąż z przodu obiektu. Jest jeszcze możliwość podświetlenia tła trzecią lampą. Dzięki temu cały plan będzie oświetlony równomiernie i będzie wyglądało najlepiej.
Edycja i montaż wideo
Jak już odpowiednio przygotujemy sprzęt, scenariusz szkolenia i nagramy materiał wideo - powinniśmy odpowiednio zmontować gotowy film. Do tego służy wiele narzędzi. Część z nich jest płatna, natomiast wiele programów do obróbki wideo jest bezpłatnych. Na początek warto przetestować kilka rozwiań, ze względu na ilość dostępnych funkcji.
Najlepsze darmowe programy do edycji filmów
- DaVinci Resolve - Windows, Linux i Mac OS.
- HitFilm Express - Windows i MacOS.
- Lightworks - Windows, Linux i Mac OS.
- Kdenlive - Linux, Windows, MacOSX i FreeBSD.
- ShotCut - Windows, Linux i Mac OS.
- Avidemux - Windows, Linux i Mac OS.
Instrukcje opisujące programy można znaleźć tutaj.
Publikacja szkolenia na portalu e-uslugiprawne.pl:
Jeżeli filmy są już przygotowane, należy dokonać ich transkrypcji - czyli zapisu w formie tekstowej. Jest to wymagane przez serwis. Każdy film musi mu zawierać również wersję tekstową.
Kolejnym krokiem jest spakowanie do jednego pliku .rar wszystkich filmów oraz wersji tekstowej, następnie wgranie materiałów do serwisu https://wetransfer.com/ oraz przesłanie wgranego linku do formularza wgrywania szkolenia. Formularz znajduje się w panelu użytkownika. Należy się zalogować do konta prawnika w serwisie oraz w lewym menu wybrać zakładkę szkolenia.
Jak to działa?
Konsultacje przez internet - wystarczą tylko cztery proste kroki: